- Home
- »
- Our Product Range
- »
- Imported Marbles
Imported Marbles
Being one of the largest companies, we are engaged in processing, wholesaling and exporting a wide range of Imported Marbles to our valued clients. All these marbles are well processed and are highly appraised by our clients. These marbles are extremely durable and can be used for interior as well as exterior applications. Some of them are as follows: Black Markino, Black Pearl and Blue Pearl.
Grey Italian Marble
Minimum Order Quantity: 100 sq ft
| Form | Slab |
| Surface Finish | Unpolished |
| Thickness | 20 mm |
| Tile Size | 600 x 600 mm |
| Color | White |
| Application Area | Floor, Countertop, Wall |
| Vein Color | Grey |
| Country Of Origin | Italy |
| Usage Type | Commercial |
Sofita Beige Italian Marble
Minimum Order Quantity: 3000 sq ft
| Surface Finish | Polished |
| Form | Slab |
| Thickness | 16 mm |
| Usage/Application | Flooring |
| Marble Type | Imported Marble |
| Application Area | Floor |
| Color | Beige |
| Material | Marble |
As one of the noted manufacturers and exporters of Natural Stones; Granites; Marbles, we offer a wide variety of products such as indian marble, indian granite and imported marble. Some of our products find wide use as table tops, flooring and cladding for home along with usage at places like staircases, commercial building and hotel to name a few. Our products are well-known for their durability, fine finish, elegant designs and attractive colors to mention only some of their common features.
Italian Grey Marble
| Form | Slab |
| Surface Finish | Polished |
| Thickness | 20 mm |
| Tile Size | 600 x 600 mm |
| Usage/Application | Flooring |
| Color | Grey |
| Application Area | Bathroom, Countertop, Floor |
| Country Of Origin | Italy |
Satvario Italian Marble
| Thickness | 20 mm |
| Color | White |
| Surface Finish | Unpolished |
| Form | Slab |
| Usage/Application | Flooring |
Michael Angelo Marble
| Thickness | 18 mm |
| Type of Stone | Marble |
| Color | White |
| Form | Slab |
| Surface Finish | Unpolished |
| Usage/Application | Flooring |
Satvaria White Marble
| Thickness | 20 mm |
| Surface Finish | Unpolished |
| Form | Slab |
| Marble Type | Imported Marble |
| Tile Size | 600×300 mm |
| Slab Size | 8×4 ft |
| Usage/Application | Flooring |
| Application Area | Staircase, Table Top, Elevator Lobby, Wall Cladding, Countertop, Flooring |
Lasa White Marble
| Thickness | 18 mm |
| Surface Finish | Polished |
| Form | Slab |
| Color | White |
| Marble Type | Imported Marble |
| Tile Size | 600×300 mm |
| Slab Size | 6×2 ft |
| Usage/Application | Flooring |
| Application Area | Kitchen, Bathroom, Flooring, Countertop, Wall Cladding, Staircase, Table Top |
| Usage Type | Commercial |
Satvario Italian Marble
Minimum Order Quantity: 2000 sq ft
| Surface Finish | Polished |
| Thickness | 18 mm |
| Form | Slab |
| Tile Size | 300X200cm |
| Color | White |
| Application Area | Bathroom, Lobby, Floor, Wall |
| Vein Color | White |
| Country Of Origin | Italy |
| Edge Type | Machine Cut |
| Usage Type | Office, Residential |
Italian Marble
| Surface Finish | Polished |
| Thickness | 18 mm |
| Form | Slab |
| Color | Beige |
| Application Area | Floor |
LGM Ottoman beige
16 mm Satuvario White
Minimum Order Quantity: 2500 sq ft
| Thickness | 16 mm |
| Surface Finish | unpolished |
| Form | Slab |
| Grade | Premium |
| Vein Pattern | Fine Veins |
| Application Area | Flooring |
| Color Shade | White With Grey |
| Country Of Origin | Italy |
Diana Italian Marble
Minimum Order Quantity: 3000 sq ft
| Thickness | 17 mm |
| Surface Finish | Polished |
| Form | Slab |
| Usage/Application | Flooring |
| Brand | LGM |
| Shape | Rectangular |
| Features | Crack Resistant |
Satuvario white
| Thickness | 20 mm |
Golden Spider Marble
| Thickness | 18 mm |
LGM Michael Angilo