- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Indian Granites
Indian Granites
With our great experience and knowledge, we are engaged in processing, exporting and wholesaling an exquisite range of Indian Granites. All these granites are well processed and are widely appreciated by our customers all across the country. Some of them are as follows: Bala Flower, Black Galaxy and Jhansi Red.
Beige Granite
Minimum Order Quantity: 2500 sq ft
| Thickness | 18-20 mm |
| Product Type | Slab |
| Stone Form | Big Slab |
| Place of Origin | India |
| Usage/Application | Flooring |
| Surface Finish | Polished |
Indian beige Granite use for flooring it looks italian pattern and gives italian look in house
LGM Addition Black Leather Granite
| Form | Slab |
| Finish | Polished |
| Thickness | 10-15 mm |
| Pattern | Plain Black |
| Size | 600x600 mm |
| Usage Area | Flooring, Wall Cladding, Kitchen Countertop, Table Top |
| Surface Finish | Polished |
| Application | Indoor And Outdoor |
| Surface | Both Side Polished |
LGM P White Granite
| Thickness | 15-20 mm |
| Usage/Application | Flooring,Staircase,Kitchen |
| Product Type | Slab |
| Stone Form | Thin Slab |
| Surface Finish | Polished |
| Application Area | Flooring |
LGM Fish Black Granite
| Thickness | 15-20 mm |
| Usage/Application | Flooring |
| Surface Finish | Polished |
| Application Area | Flooring |
| Product Type | Slab |
| Forms | Slab |
As one of the noted manufacturers and exporters of Natural Stones; Granites; Marbles, we offer a wide variety of products such as indian marble, indian granite and imported marble. Some of our products find wide use as table tops, flooring and cladding for home along with usage at places like staircases, commercial building and hotel to name a few. Our products are well-known for their durability, fine finish, elegant designs and attractive colors to mention only some of their common features.
LGM Pearl White Granite
| Thickness | 10-15 mm |
| Color | White |
| Usage/Application | Flooring,Staircase,Kitchen Top,Walls |
| Product Type | Slab |
| Surface Finish | Polished |
LGM Black Markino Granite
Minimum Order Quantity: 1000 Square Feet
| Thickness | 20 mm |
| Product Type | Slab |
| Finish | Polished |
| Surface Finish | Polished |
| Size | 600x600 mm |
| Usage Area | Table Top, Staircase, Flooring, Kitchen Countertop, Wall Cladding, Vanity Top, Window Sill |
| Color | Absolute Black |
| Surface | Both Side Polished |
Alaska Gold Granite
Minimum Order Quantity: 1000 Square Feet
| Thickness | 15-20 mm |
| Application Area | Flooring |
| Surface Finish | Polished |
| Color | gold |
| Coverage Area | 1000 |
| Brand | LGM |
| Material | Alaska Gold |
Black Marquina Granite
| Thickness | 20 mm |
| Color | Black Marquina |
| Usage/Application | Flooring |
| Surface Finish | Polished |
| Form | Slab |
| Country of Origin | Made in India |
Lgm Antique Beige Granite
| Thickness | 15-20 mm |
| Usage/Application | Flooring |
| Product Type | Slab |
| Color | Beige |
| Surface Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
LGM Crystal Blue Granite
| Thickness | 10-15 mm |
| Usage/Application | Flooring |
| Surface Finish | Polished |
| Application Area | Flooring |
| Product Type | Slab |
| Color | Blue |
LGM Leather Finish Tiger Skin Granite
| Tiger Skin Type | Tiger Skin Yellow |
| Color | Multicolour |
| Thickness | 15-20 mm |
| Form | Slab |
| Color Tone | Red Brown |
| Usage Area | Flooring |
| Stone Form | Big Slab |
| Product Type | Slab |
| Usage/Application | Flooring |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Polished , Flamed and Honed |
Fish Black Granite Slab
Minimum Order Quantity: 2500 Sq ft
| Thickness | 15-20 mm |
| Brand | black |
| Usage/Application | Flooring |
| Surface Finish | Polished |
| Product Type | Slab |
| Stone Form | Big Slab |
Platinum White Granite P White Granite
Minimum Order Quantity: 3000 Sq ft
| Thickness | 15-20 mm |
| Color | white |
| Usage/Application | Flooring |
| Surface Finish | Polished |
| Product Type | Slab |
| Stone Form | Big Slab |
| Place of Origin | India |
Kotda Black Granite Slab
Minimum Order Quantity: 2500 Sq ft
| Thickness | 15-20 mm |
| Color | black |
| Usage/Application | Flooring |
| Surface Finish | Polished |
| Product Type | Slab |
| Stone Form | Big Slab |
Alaska White Granite
Minimum Order Quantity: 3000 sq ft
| Thickness | 20mm |
| Usage/Application | Flooring |
| Surface Finish | Polished |
| Stone Form | Big Slab |
| Place of Origin | India |
| Product Type | Slab |
LGM Black Granite
| Thickness | 18 mm |
| Color | Absolute Black |
| Usage/Application | Kitchen |
| Surface Finish | Polished |
| Place of Origin | India |
Alaska Pink Granite
Minimum Order Quantity: 2500 sq ft
| Thickness | 18 mm |
| Size | rendom |
| Form | Slab |
| Surface Finish | Polished |
| Usage/ Application | Flooring |
| Color | Gray |
| Usage/Application | Flooring |
LGM Tiger Skin Granite
Minimum Order Quantity: 3000 Square Feet
| Thickness | 10-15 mm |
| Form | Cut-to-Size |
| Product Type | Slab |
| Stone Form | Thick Slab |
| Surface Finish | Polished |
| Application Area | Flooring |
Additional Information:
- Pay Mode Terms: L/C (Letter of Credit),T/T (Bank Transfer)
- Port of Dispatch: Mundra (India)
LGM Laxmi Red Granite
| Thickness | 10-15 mm |
| Color | Red |
| Usage/Application | Flooring |
| Product Type | Slab |
| Stone Form | Thin Slab |
| Surface Finish | Polished |
LGM Alaska White Granite
| Thickness | 5-10 mm |
| Usage/Application | Flooring,Staircase,Kitchen |
| Surface Finish | Polished |
| Stone Form | Big Slab |
| Product Type | Slab |
LGM Gold Alaska Granite
| Thickness | 5-10 mm |
| Color | Gold |
| Usage/Application | Flooring,Staircase,Kitchen |
| Product Type | Slab |
| Surface Finish | Polished |
| Application Area | Flooring |
LGM Fortune Red Granite
| Thickness | 15-20 mm |
| Color | Red |
| Usage/Application | Flooring,Staircase,Kitchen Top,Walls |
| Product Type | Slab |
| Stone Form | Big Slab |
| Surface Finish | Polished |
| Application Area | Flooring |
LGM Urban Black Granite
| Thickness | 15-20 mm |
| Color | Black |
| Forms | Slab |
| Usage/Application | Flooring and Countertops |
| Surface Finish | Polished |
LGM Katni Peach Marble
| Thickness | 10-15 mm |
| Application Area | Flooring |
| Marble Type | Indiam Marble |
| Form | Slab |
| Finishing | Polished Finish |
Alaska Pink Granite Slabs
Minimum Order Quantity: 2000 sq ft
| Thickness | 15-20 mm |
| Color | pink |
| Usage/Application | Flooring |
| Surface Finish | Polished |
| Product Type | Slab |
| Stone Form | Big Slab |
| Place of Origin | india |
| Country of Origin | Made in India |
LGM Katni Beige Marble
| Form | Cut-to-Size |
| Application Area | Flooring |
| Marble Type | Indian Marble |
| Thickness | 20-25 mm |
| Finishing | Polished Finish |
LGM Coffee Brown Granite
| Thickness | 20 mm |
| Color | Coffee Brown |
| Form | Slab |
| Surface Finish | Polished |
| Usage/Application | Flooring |