- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Indian Marbles
Indian Marbles
Today, we are considered as one of the top most companies that process, wholesale and export an extensive of Indian Marbles. These marbles are perfectly processed by the team of experts and are highly demanded by our clients all across the nation. Some of them are as follows: Forest Green, Onyx Green and Onyx White.
Makrana Pure White Marble
Minimum Order Quantity: 100 sq ft
| Thickness | 20 mm |
| Surface Finish | Unpolished |
| Form | Slab |
| Makrana Type | Makrana Pure Whit |
| Usage/Application | Flooring |
| Color Tone | Off White |
| Marble Type | Indian Marble |
| Application Area | Table Top |
William Grey Italian Marble
Minimum Order Quantity: 3000 sq ft
| Surface Finish | Polished |
| Form | Slab |
| Thickness | 18 mm |
| Tile Size | 600 x 600 mm |
| Color | Grey |
| Application Area | Floor, Wall |
| Vein Color | Grey |
| Edge Type | Machine Cut |
| Usage Type | Hotel |
LGM Makrana White Marble
| Thickness | 16 mm |
| Color | White |
| Form | Cut-to-Size |
| Marble Type | Indian Marble |
| Finishing | Polished Finish |
| Usage/Application | Flooring |
LGM Makrana Albeta Marble
Minimum Order Quantity: 1500 Square Feet
| Thickness | 16 mm |
| Application Area | Flooring and Kitchen Top |
| Marble Type | Indian Marble |
| Color | White |
| Form | Slab |
| Finishing | Polished |
| Size | 8-10 Feet |
15 mm Katni Marble
Minimum Order Quantity: 3000 Sq ft
Product Brochure
| Thickness | 13-15 mm |
| Surface Finish | Polished |
| Form | Slab |
| Marble Type | Indian Marble |
| Color | beige |
| Usage/Application | Flooring |
| Shape | Rectangular, Square |
| Country of Origin | Made in India |
LGM Katni Aqua Cross Beige Marble
Minimum Order Quantity: 2000 Square Feet
| Thickness | 15-20 mm |
| Color | Green |
| Application Area | Flooring, Counter Top and Kitchen Top |
| Marble Type | India marble |
| Unit Size | 250 Cm-130 Cm |
| Form | Slab |
| Finishing | Polished Finish |
LGM Katni Beige Marble
| Marble Grade | Premium |
| Size | 4x4 sqft |
| Tile Size | 600 x 300 mm |
| Thickness | 20-25 mm |
| Application Area | Flooring |
| Surface Finish | Polished |
| Form | Cut-to-Size |
| Usage | Wall, Bathroom, Floor, Kitchen |
| Shade | Dark Beige |
| Marble Type | Indian Marble |
| Finishing | Polished Finish |
| Color | golden |
| Usage/Application | Flooring |
| Country of Origin | Made in India |
With a firm commitment to quality, our organization is engaged in offering a wide ambit of LGM Katni Beige Marble.As one of the noted manufacturers and exporters of Natural Stones; Granites; Marbles, we offer a wide variety of products such as indian marble, indian granite and imported marble. Some of our products find wide use as table tops, flooring and cladding for home along with usage at places like staircases, commercial building and hotel to name a few. Our products are well-known for their durability, fine finish, elegant designs and attractive colors to mention only some of their common features.
LGM White Onyx Marble
Minimum Order Quantity: 3000 Square Feet
| Thickness | 15-20 mm |
| Application Area | Interior & exterior |
| Marble Type | Indian Marble |
| Form | Cut-to-Size |
| Finishing | Polished Finish |
| Shape | Rectangle |
Vietnam White Marble
Minimum Order Quantity: 1000 Square Feet
| Thickness | 10 mm |
| Usage/Application | Flooring |
| Form | Block |
| Surface Finish | Unpolished |
| Shape | Rectangular, Square |
| Deals Within | Worldwide |
| Country of Origin | Made in India |
LGM Makrana White Flooring Marble
Minimum Order Quantity: 3000 Square Feet
| Thickness | 17 mm |
| Marble Type | Indian Marble |
| Finishing | Polished Finish |
| Form | Slab |
| Usage/Application | Walls |
LGM Katni Green Shade Marble
Minimum Order Quantity: 2000 Square Feet
| Color | Forest Green |
| Surface Finish | Polished |
| Form | Slab |
| Marble Type | Indian Marble |
| Usage/Application | Flooring |
| Finishing | Polished Finish |
| Shape | Rectangular, Square |
LGM Katni Aqua White Marble
Minimum Order Quantity: 3000 Square Feet
| Thickness | 15-20 mm |
| Application Area | Flooring, Counter Top, Staircase and Kitchen Top |
| Color | White |
| Marble Type | Indian Marble |
| Finishing | Polished Finish |
| Surface Finishing | Polished |
| Form | Cut-to-Size |
LGM Black Marble
Minimum Order Quantity: 3000 Square Feet
| Material | Marble |
| Thickness | 17 mm |
| Finishing | Polished Finish |
| Color | Black |
| Purity | 99% |
| Usage/Application | Flooring |
LGM Katni Green Marble
Minimum Order Quantity: 2500 Square Feet
| Thickness | 15-20 mm |
| Color | Green |
| Application Area | Flooring, Counter Top and Kitchen Top |
| Form | Slab |
| Finishing | Polished Finish |
LGM Makrana Dungri White Marble
Minimum Order Quantity: 1000 Square Feet
| Thickness | 20 mm |
| Marble Type | Indian Marble |
| Color | White |
| Surface Finish | Polished |
| Usage/Application | Flooring, Countertops |
| Form | Slab |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
LGM Dark Green Marble
Minimum Order Quantity: 1000 Square Feet
| Color | Green |
| Thickness | 15-20 mm |
| Application Area | Flooring, Counter Top, Staircase and Kitchen Top |
| Forms | Slab |
| Finishing | Polished Finish |
| Material | Marble |
LGM Makrana Dungri Marble
| Thickness | 20-25 mm |
| Application Area | Flooring |
| Marble Type | Indian Marble |
| Form | Cut-to-Size |
| Finishing | Polished Finish |
LGM Katni Beige Marble
Minimum Order Quantity: 5000 Square Feet
| Surface Finish | Polished |
| Form | Cut-to-Size |
| Color | Beige |
| Thickness | 20-25 mm |
| Usage/Application | Flooring |
| Packaging Type | Carton |
LGM Katni Beige Marble
| Form | Cut-to-Size |
| Application Area | Flooring |
| Marble Type | Indian Marble |
| Thickness | 20-25 mm |
| Finishing | Polished Finish |
Katni Marble
Minimum Order Quantity: 2000 Square Feet
| Thickness | 16 mm |
| Surface Finish | unpolished |
| Form | Slab |
| Color | Beige |
| Usage Area | Flooring |
| Origin State | Madhya Pradesh |
| Grade | Commercial |
| Water Absorption | Low |
Katni Marble
Minimum Order Quantity: 2000 Square Feet
| Thickness | 16 mm |
| Surface Finish | unpolished |
| Form | Slab |
| Color | Beige |
| Usage Area | Flooring |
| Origin State | Madhya Pradesh |
| Grade | Commercial |
| Water Absorption | Low |
Statuario Marble
| Thickness | 20 mm |